Ako si pripraviť financovanie pred kúpou nehnuteľnosti?


Uvažujete o kúpe nehnuteľnosti a viete, že budete chcieť časť alebo celú kúpu financovať z hypotekárneho úveru? Je dobré sa na túto skutočnosť dopredu pripraviť a zistiť si potrebné informácie.
Pretože ako náhle zložíte v realitnej kancelárii rezervačnú zálohu na nehnuteľnosť, ktorú ste si vybrali a potom dodatočne zistíte, že z nejakého dôvodu nezískate potrebné financie, vo väčšine prípadov o túto zálohu prídete. A tu je úplne jednoduché riešenie, vopred si dať spraviť profesionálnu analýzu od hypotekárneho poradcu, ktorý často už pri prvom stretnutí vie povedať, aký typ financovania je pre Vás vhodný a či môžete dosiahnuť Vami požadovanú výšku financovania. Toto poradenstvo i všetky nasledujúce stretnutia s hypotekárnym poradcom sú absolútne bezplatné.   Poradca Vám preverí, či je reálne úver získať a za akých podmienok. Banky totiž neprihliadajú len k príjmom a výdavkom žiadateľa. Ide o celý komplex údajov, ktoré vstupujú do rozhodovania banky, či a aký úver vie banka žiadateľovi poskytnúť. A často pohľad bánk na toho istého klienta býva veľmi rozdielny, preto je veľmi dôležitá kompletná analýza zo všetkých bánk, aby mal klient možnosť získať to najvýhodnejšie financovanie, čo mu môže trh ponúknuť.

Potom ako hypotekárny poradca preverí všetky okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť akú hypotéku banky môžu žiadateľovi poskytnúť a poradca potvrdí, že získanie úveru je reálne, je čas pomyslieť tiež to, kde vziať prostriedky na zloženie rezervačnej zálohy v realitnej kancelárii. Pokiaľ nemáte dostatočnú hotovosť, túto situáciu je možné riešiť aj spotrebným úverom, pripadne i tradične napr. dočasnou pôžičkou od príbuzných. Nech sa rozhodnete akokoľvek, je potrebné aj o tejto skutočnosti hovoriť s poradcom.

Pri spotrebných úveroch je treba mať na pamäti, že splátku takéhoto úveru, je potrebné uviesť do žiadosti o hypotekárny úver, čo môže v niektorých prípadoch i negatívne ovplyvniť získanie potrebných financií na samotnú kúpu nehnuteľnosti. A samozrejme, je potrebné počítať so skutočnosťou, že i pri prípadom predčasnom vyplatení takéhoto spotrebného úveru, si banky účtujú sankcie. Hypotekárny poradca však isto vie spočítať všetky pre a proti takéhoto riešenia a eliminovať tak na minimum zvýšené náklady pri tejto forme financovania.

Ak si zvolíte druhú možnosť a to pôžičku od príbuzných, je možné túto pôžičku si dať spätne preplatiť bankou v rámci poskytnutého hypotekárneho úveru za predpokladu, že kupovaná nehnuteľnosť má dostatočnú hodnotu, čo však spravidla vie hypotekárny poradca dostatočne presne odhadnúť už pri samotnom spracovaní prvotnej analýzy financovania Vášho vysneného bývania.

Ale tu to vôbec nekončí. Vrátime sa opäť k prvotnej analýze financovania Vášho bývania. Už vtedy je potrebné mať veľmi presný prehľad o tom v akom stave je nehnuteľnosť, ktorú sa chystáte kúpiť. Či a v akej miere je potrebná rekonštrukcia, aké budú náklady na zariadenie nehnuteľnosti. Je jednoznačne nevyhnutné, aby ste hneď v prvopočiatkoch predchádzali potrebe následne v budúcnosti si brať ďalšie a ďalšie úvery, ktoré sú v absolútnej väčšine nevýhodnejšie ako hypotéka. Síce je to pochopiteľné, veď ide o náš domov a často si doprajeme krajšie a kvalitnejšie vybavenie, no treba sa nad tým vážne zamyslieť hneď na začiatku.